Blog

Bez kategorii

Kominki nowoczesne – co warto wiedzieć przy wyborze

22 sierpnia 2018, Author: mariusz

Wzór kominka nowoczesnego

Ostatnio na naszym rynku pojawił się popularny trend na budowę prostych w formie kominków nowoczesnych. Dokonując wyboru wzoru kominka należy kierować się funkcjonalnością  , ale nie należy zapominać o tym żeby był wykonany zgodnie z prawidłowymi zasadami budowy kominka.

Częstym błędem jest zasłonięcie drzwiczek rewizyjnych komina wkładem kominkowym w taki sposób że nie ma dostępu do nich podczas wieloletniej eksploatacji.

Wzór kominka często uzależniony  jest od miejsca w którym ma być on postawiony . Możemy wyróżnić następujące formy kominków:

-kominek nowoczesny z płaski  wkładem

-kominek nowoczesny narożny

-kominek nowoczesny trzyszybowy.

Ważnym elementem do zadowolenia z kominka jest prawidłowy wybór wkładu kominkowego. Decyzja o wybraniu odpowiedniego paleniska uzależniona jest od kilku czynników.

Podstawowym kryterium jest podział na wkłady powietrzne i na paleniska z płaszczem wodnym. Te pierwsze stosujemy gdy chcemy ogrzewać swój salon gorącym powietrzem  z kominka z możliwością dystrybucji powietrza do innych pomieszczeń.

Wkłady powietrzne stosowane są również do tzw. ciepłej zabudowy , gdzie elementy kominka wykonane są z materiałów które pozwalają na kumulację ciepła i oddawanie go jeszcze przez długi czas po wygaszeniu kominka.

Drugi rodzaj wkładów – kominki z płaszczem wodnym przystosowane są do podłączenia do istniejącej instalacji c.o .Jest to rozwiązanie o tyle wygodne że ciepło może być dostarczone do każdego pomieszczenia gdzie mamy przygotowaną instalację.

Obecnie produkowane są wkłady przystosowane do współpracy z innymi urządzeniami grzewczymi  takimi jak kocioł c.o czy piec gazowy.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają nam bezpiecznie użytkować kominek z płaszczem wodnym bez obaw żewoda w instalacji może się nam zagotować.

Materiały do budowy kominka

Istotnym elementem  dla długoletniego użytkowania kominka jest zastosowanie odpowiednich materiałów do montażu kominka. Obecnie najpopularniejszym materiałem do wykonania izolacji i zabudowy wkładu jest ognioodporna płyta krzemowo – wapienna produkowana przez kilka firm.

Nierzadko zdarza się jednak że instalator obudowy kominka stosuje gorszej jakości materiały takie jak regips ognioodporny i wełna aby obniżyć koszty budowy kominka i być bardziej konkurencyjnym i tańszym wykonawcą.

Prawidłowe podłączenie wkładu kominkowego do komina  jest jednym w ważniejszych elementów na które trzeba zwrócić uwagę podczas instalacji wkładu. Szczelne podłączenie daje bezpieczeństwo domownikom przebywającym w środowisku gdzie jest użytkowany kominek.

Z wieloletniego doświadczenia i obserwacji mogę stwierdzić że nie każdy instalator podchodzi rzetelnie do tego elementu prac , a przecież bierze odpowiedzialność za zdrowie i czasem życie użytkowników kominka.

Dlatego przy wyborze instalatora należy kierować się nie tylko ceną ale i doświadczeniem wykonawcy.